ایرانسیاسی

امیرعبداللهیان خواستار هماهنگی هرچه بیشتر ایران و عراق برای کمک به صلح و ثبات منطقه شد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار نائب رئیس مجلس عراق با وی خواستار همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر تهران و بغداد برای کمک به صلح و ثبات منطقه شد.

به گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان یکشنبه در دیدار هیات پارلمانی جمهوری عراق به ریاست محسن المندلاوی نائب رئیس مجلس این کشور و هیات همراه با وی، ضمن خوشامدگویی به نائب رئیس پارلمان عراق و هیات همراه، مناسبات فیمابین را نمونه‌ای بی نظیر در منطقه ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه ایران با ابراز خرسندی و تقدیر از مواضع اصولی مردم، دولت و پارلمان عراق در محکومیت قاطعانه اقدامات جنایت بار رژیم صهیونیستی در غزه، نقش آفرینی عراق در تحولات اخیر غزه را بارز و موثر دانسته و خواستار همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر دو کشور در کمک به صلح و ثبات منطقه شد.

المندلاوی نائب رئیس پارلمان عراق نیز در این دیدار از وجود روابط دیرینه و برادرانه‌ای میان دو کشور ایران و عراق در تمامی زمینه‌ها ابراز خرسندی کرد و بر ضرورت این گسترش و تداوم مناسبات میان دو دولت و ملت در همه زمینه‌ها خصوصا روابط پارلمانی تاکید کرد.

وی در ادامه با تشریح مواضع قاطعانه عراق در قبال غزه و محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی از سوی دولت و پارلمان عراق اظهار کرد: دولت و پارلمان عراق به شکل جدی انزجار خود را از تجاوزات و حملات وحشیانه علیه مردم غزه اعلام داشته و با تعقیب تحولات جدید غزه و از سرگیری حملات رژیم صهیونیستی به عنوان سرپرست پارلمان عراق از روسای پارلمان‌های کشورهای عضو اتحادیه پارلمان‌های عربی خواستار جلسه فوق العاده در این خصوص شده است.

المندلاوی با اشاره به مناسبات روبه گسترش دو کشور و انعقاد اسناد متعدد همکاری بر ضرورت اجرای آن تاکید و از شرکت‌های ایرانی دعوت کرد در پروژه‌های مهندسی و عمرانی عراق مشارکت کنند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با پیگیری مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران تسهیلات کنسولی و دانشجویی به هزاران دانشجوی عراقی در ایران افزایش و بعضی از بروکراسی‌ها در ادامه تحصیل دانشجویان عراقی مرتفع شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا