اجتماعی

آلودگی هوا طرح زوج و فرد را تا پایان هفته به معابر پایتخت برگرداند / توقف فروش روزانه طرح ترافیک در تهران

رییس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرد که با مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، از امروز تا روز چهارشنبه طرح زوج و فرد در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور دراین‌باره گفت: با تصمیم کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای تهران از امروز تا پایان روز چهارشنبه تردد خودروها در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا بر اساس پلاک زوج و فرد بوده و در این مدت تردد فقط بر اساس رقم آخر پلاک خودروها خواهد بود.

وی گفت: بر اساس مصوبات کمیته آلودگی هوای شهر تهران، امروز یکشنبه تنها خودروهایی می‌توانند در این محدوده تردد کنند که رقم سمت راست آخر پلاک آنها فرد و روز دوشنبه خودروهای با پلاک زوج حق تردد خواهند داشت و همین طور تا پایان روز چهارشنبه این طرح اجرا خواهد شد.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: با تقویت و استقرار بیشتر تیم‌های پلیس راهور تهران بزرگ در محدوده‌های اعلامی، این طرح به صورت جدی اجرا و با خودروهای متخلف به وسیله دوربین‌ها و نیز ماموران برخورد خواهد شد.

وی درباره اقدامات پلیس برای کاهش آلودگی هوا نیز گفت: تا به امروز برگه معاینه فنی شش هزار خودرو که برگه معاینه فنی داشته ولی دودزا بوده و هوا را آلوده کرده بودند ابطال شده و این خودروها باید مجدد برای اخذ معاینه فنی به مراکز مربوطه اعزام شوند.

موسوی‌پور افزود: از امروز نیز مجدد و در ادامه اجرای این طرح، اگر خودرویی دارای برگه معاینه فنی باشد ولی با رویت همکاران بنده ملاحظه شود که دودزا بوده یا هوا را آلوده می‌کند با این خودروها نیز برخورد قانونی لازم صورت می‌پذیرد.

موسوی‌پور گفت: در کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران همچنین طرح ممنوعیت و محدودیت ورود کامیون‌ها به شهر تهران نیز مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات خوبی برای آن در نظر گرفته شد که متعاقبا اعلام می‌شود.

وی گفت: اجرای این طرح از در منازل نیست و فقط در محدوده طرح زوج و فرد سابق و یا همان طرح آلودگی هوای کنونی اجرا خواهد شد و تا پایان روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: راکبین و دارندگان موتورسیکلت ها هم در نظر داشته باشند که اگر وسیله آنان نیز دودزا باشد با آنها نیز طبق قانون برخورد و از تردد آنها جلوگیری خواهد شد.

گفتنی است که محدوده کاهش آلودگی هوا در تهران از شمال به بزرگراه شهید همت، از غرب به بزرگراه‌های شهید چمران و شهید نواب صفوی، از شرق به بزرگراه امام علی و از جنوب به بزرگراه بعثت محدود می‌شود.

 

با تصویب کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران اعلام شد: توقف فروش روزانه طرح ترافیک در تهران / امکان «دورکاری» کارمندان دارای بیماری‌ و زنان باردار

دبیر کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوای استان تهران از توقف فروش روزانه طرح ترافیک تا چهارشنبه (۱۵ آذر ماه) در تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا مزینانی درباره مصوبات سومین کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا گفت: مجوزهای روزانه طرح ترافیک توسط شهرداری تهران از امروز تا چهارشنبه (۱۲ تا ۱۵ آذر ماه) صادر نمی‌شود.

وی افزود: اعمال تردد نوبتی (طرح زوج و فرد) کلیه خودروها از محدوده طرح کاهش آلودگی هوا انجام پذیرفته و پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به نظارت و اعلام نتیجه به استانداری اقدامات لازم را به عمل آورد.

مدیر کل محیط زیست استان تهران ادامه داد: کلیه فعالیت‌های آموزشی مدارس در مقاطع کودکستان، دبستان و متوسطه اول امروز (۱۲ آذر ماه) به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار می‌شود. کلیه مهدهای کودک تا امروز تعطیل اعلام می‌شود.

مزینانی درباره سایر مصوبات این کارگروه گفت: کارکنان دستگاه‌های دولتی دارای بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های زمینه‌ای، تنفسی و خود ایمنی و زنان باردار در صورت موافقت دستگاه مربوطه می توانند روز یکشنبه از ظرفیت دورکاری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از هرگونه فعالیت ورزشی اعم از انفرادی، همگانی و باشگاهی در محیط باز خودداری شود، اظهار کرد: بر اساس تصمیم کارگروه تردد شبانه خودروهای گازوئیلی سنگین مانند کامیون، تریلی، جرثقیل و … در محدوده شهر تهران ممنوع است. پایگاه‌های سیار فوریت‌های پزشکی اعم از اورژانس و هلال احمر در مناطق پرتردد شهر جانمایی شوند.

دبیر کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوا اضافه کرد: شهرداری‌ها و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نسبت به جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها در پایانه‌های مسافربری اقدام کنند. سازمان صدا و سیما، رسانه‌ها و روابط عمومی کلیه دستگاه‌های اجرایی نسبت به اطلاع‌رسانی لازم، توصیه‌ها و جلب همکاری و مشارکت عمومی در خصوص پرهیز از اقدامات منجر به آلودگی هوا، رعایت نکات بهداشتی ویژه شرایط اضطرار آلودگی هوا و کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و پرهیز از سفرهای غیر ضروری و نظایر آن اقدام کنند.

مزینانی تاکید کرد: بر اساس اعلام این کارگروه استفاده از ماسک‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط آحاد مردم به‌ویژه گروه‌های حساس مانند کودکان، افراد سالمند، بیماران قلب و تنفسی، زنان باردار و …، شاغلان پلیس راهور و شهرداری ها و … که بیشترین مواجهه با آلودگی هوا و حضور در فضای باز دارند، ضرورت دارد.

وی ادامه داد: پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به جلوگیری از تردد کلیه موتورسیکلت‌ها، خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی همچنین وسایل نقلیه دودزا دارای معاینه فنی اقدامات لازم را به عمل آورد. جلوگیری از تردد وسایل حمل و نقل عمومی که آلایندگی قابل رویت دارند مانند مینی بوس، اتوبوس، ون و تاکسی از محل توقفگاه اتوبوس‌های شرکت واحد و پایانه‌های مسافربری توسط شهرداری و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای صورت پذیرد.

دبیر کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوا با بیان اینکه بر اساس تصمیم کارگروه ممنوعیت مصرف نفت کوره و مازوت در کلیه واحدهای نیروگاهی، صنعتی، تولیدی، معدنی و خدماتی استان، توسط شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تهران صورت پذیرد،‌ تاکید کرد: شرکت گاز استان نسبت به تداوم تامین سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها و سایر واحدهای متصل به شبکه گاز رسانی که فعالیت آن‌ها در این شرایط ضروری است، اقدام کند.

وی اضافه کرد: شهرداری‌ها و بخشداری‌های استان جهت جلوگیری از پسماند سوزی و سوزاندن شاخ و برگ درختان، نظارت ویژه اعمال کنند. اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص از طریق فرمانداری‌ها در حوزه استحفاظی شهرستان ها صورت پذیرد. کلیه فعالیت‌های معادن شن و ماسه و کارخانجات تولید آسفالت ممنوع است.

دبیر کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوا با اشاره به سایر مصوبات کارگروه گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان، نسبت به تشدید نظارت بر فعالیت واحدهای آلاینده همچنین سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی، اقدام کند. کلیه دستگاه‌ها مکلف هستند گزارش اقدامات را به‌صورت مکتوب به همراه مستندات پس از پایان شرایط اضطرار به استانداری و دبیرخانه اعلام کنند همچنین مقرر شد کلیه فرمانداران استان بر نحوه اجرای مصوبات در شهرستان مربوطه نظارت و گزارش اقدامات را به استانداری و دبیرخانه اعلام کنند.

مزینانی در پایان اظهار کرد: مقرر شد در صورت هر گونه تغییر در شرایط آلودگی هوا و نیاز به تصمیم‌گیری‌های جدید، دبیرخانه با هماهنگی رئیس کارگروه تصمیم گیری های لازم را اتخاذ و اطلاع رسانی از طریق سازمان صدا و سیما صورت پذیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا