ورزشی

جام ملت‌های آسیا؛ صعود مقتدرانه استرالیا به یک‌چهارم / تاجیکستان شگفتی‌ساز شد

جام ملت‌های آسیا؛ صعود مقتدرانه استرالیا به یک‌چهارم؛ در انتظار برنده جدال کره و عربستان

تیم ملی فوتبال استرالیا در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا با حساب چهار بر صفر اندونزی را شکست داد تا به‌عنوان نخستین تیم راهی یک‌چهارم شود.

به گزارش ایرنا، دیدار تیم‌های ملی استرالیا و اندونزی از مرحله یک هشتم جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ و در ورزشگاه جاسم بن حمد شهر دوحه برگزار شد و در نهایت با برتری چهار بر صفر استرالیا به پایان رسید. با این اوصاف‌، استرالیا به‌عنوان نخستین تیم راهی یک‌چهارم شد.

در دقیقه ۱۲، جکسون اروین با خوش‌شانسی و با اشتباه مدافع حریف، دروازه اندونزی را باز کرد. در دقیقه ۴۵، مارتین بویل با ضربه سر زیبا توانست دومین گلزن استرالیا لقب بگیرد.

برتری استرالیا در نیمه دوم هم ادامه یافت و در دقیقه ۸۹ کریگ گودوین سومین گل استرالیا را به ارمغان آورد و سپس در نخستین دقیقه زمان‌های تلف شده،هری سوتار مدافع پیش‌تاخته استرالیا، توپ ارسالی را با ضربه سر گل چهار تیمش تبدیل کرد و به ماجراجویی اندونزی در این مسابقات پایان داد.

استرالیا با این پیروزی به یک‌چهارم نهایی صعود کرد و در مرحله بعد با برنده دیدار حساس کره‌جنوبی و عربستان مصاف خواهد داد.

ترکیب اولیه تیم ملی استرالیا: متئو رایان، عزیز بهیچ، کای راولس، هری سوتار، گتین جونز، جکسون اروین، کینائو باکاس، رایلی مک گری، جردن باس، فورنارولی و مارتین بویل

سرمربی: گراهام آرنولد

ترکیب اولیه تیم ملی اندونزی: آری، والش، ژردی آمات، باگوت، اسنوی، جنر، هوبنر، پاتیناما، سایوری، استروییک، فردینان

سرمربی: شین تائه یونگ

 

تاجیکستان شگفتی‌ساز شد / بازگشت امارات و بنتو به خانه

تیم فوتبال تاجیکستان با برتری مقابل امارات در ضربات پنالتی به مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرد.

به گزارش ایرنا، در دومین دیدار مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا از ساعت ۱۹:۳۰ شب گذشته تیم‌های تاجیکستان و امارات با قضاوت آراکی یوسوکه ژاپنی در ورزشگاه احمد بن علی دوحه به مصاف هم رفتند.

دو تیم در شرایطی برابر هم قرار گرفتند که تاجیکستان در گروه A، با کسب ۴ امتیاز توانست بالاتر از لبنان و چین و پایین‌تر از قطر میزبان به عنوان تیم دوم به جمع ۱۶ تیم اضافه شود و امارات نیز که در گروه C و همگروه ایران بود با ۴ امتیاز به عنوان تیم دوم راهی یک‌هشتم شده بود.

بازی در نیمه اول با برتری تاجیکستان همراه بود و وحدت حنانوف در دقیقه ۳۰ توانست دروازه امارات را باز کند. نیمه اول با برتری یک بر صفر تاجیکستان به پایان رسید.

نیمه دوم با حملات پرفشار اماراتی‌ها برای جبران گل خورده دنبال شد و سرانجام تلاش‌ شاگردان پائولو بنتو در دقیقه ۵+۹۰ به نتیجه رسید و امارات با ضربه خلیفه مبارک الحمدی به گل مساوی رسید.

با توجه با تساوی یک – یک، نبرد تاجیکستان و امارات برای مشخص شدن تیم صعود کننده به وقت اضافه کشیده شد.

در دو وقت اضافه ۱۵ دقیقه‌ای تلاش دو تیم نتیجه‌ای نداشت تا کار برای تعیین تیم برنده به ضربات پنالتی بکشد.

در ضربات پنالتی، تاجیکستان با نتیجه ۵ بر ۳ و در مجموع ۶ بر ۴ به پیروزی رسید و تا شگفتی‌ساز شود و به جمع ۸ تیم برتر آسیا صعود کند.

تاجیکستان در مرحله یک‌چهارم نهایی، روز ۱۳ بهمن و از ساعت ۱۵ با برنده دیدار تیم‌های عراق و اردن بازی خواهد کرد. عراق و اردن در چارچوب مرحله یک‌هشتم‌نهایی عصر امروز و از ساعت ۱۵ به مصاف هم می‌روند.

ترکیب اولیه تیم ملی امارات: خالد عیسی، بدر ناصر، خالد الهاشمی، خلیفه الحمدی، زاید سلطان، عبدالله رمضان، یحیی ناد، یحیی الغسانی، طاحون الذعبی، فابیو لیما و کایو کاندو

سرمربی: پائولو بنتو

ترکیب اولیه تیم ملی تاجیکستان: رستم یتیموف، احتم نظروف، زائر جورِبایف، وحدت هنانوف، منوچهر صفراف، پرویزجان عمربایف، علی‌شیر شکروف، احسان پنجشنبه، شیروانی محبت‌شاهف، شهرام سامیف و علی‌شیر جلیلوف

سرمربی: پیتر شگرت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا