ایرانبین‌المللسیاسی

ایروانی: ایران به همراه شرکای خود متعهد به کار برای عادی سازی وضعیت سوریه است

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران همراه با شرکای خود در روند آستانه، متعهد به کار در جهت عادی‌سازی وضعیت به‌صورت طولانی‌مدت و پایدار در داخل و اطراف سوریه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره وضعیت سوریه افزود: به رغم جو امنیتی آرام، سوریه همچنان با چالش‌های جدی مواجه است که جدی‌ترین آن‌ها نیروهای خارجی هستند که بخش‌هایی از این کشور را تحت اشغال در آورده‌اند، گروه‌های تروریستی شناخته‌شده توسط شورای امنیت که کنترل برخی مناطق را به دست گرفته‌اند، و همچنین تجاوزات مداوم رژیم اسرائیل علیه سوریه که نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: در این میان، حملات موشکی مداوم رژیم اسرائیل علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی اوضاع را در سوریه پیچیده‌تر می‌کند، موجب انقطاع فعالیت‌های بشردوستانه شده و دسترسی بشردوستانه را مختل می‌ کند. جمهوری اسلامی ایران رژیم اسرائیل را به دلیل چنین نقض آشکاری قویاً محکوم می‌کند.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده‌ که بحران سوریه باید به‌صورت مسالمت‌آمیز و بر اساس منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی و همچنین با احترام کامل به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه حل و فصل شود.

ایروانی ادامه داد: در این چارچوب، معتقدیم که تمام نیروهای خارجی که به‌طور غیرقانونی در سوریه حضور دارند باید بدون هیچ پیش‌شرط یا تاخیری این کشور را ترک نمایند. گروه‌های تروریستی نباید اجازه داشته باشند که از میلیون‌ها غیرنظامی به‌عنوان سپر انسانی برای انجام فعالیت‌های فجیع خود استفاده کنند. رژیم اسرائیل همچنین باید به اقدامات تجاوزکارانه خود علیه سوریه پایان دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به مسئولیت‌های خود عمل و حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را تضمین کند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: بحران انسانی در سوریه همچنان وخیم است. مردم سوریه از چالش‌های اقتصادی عمیقی رنج می‌برند. بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، ۱۵.۳ میلیون نفر از جمعیت ۲۳.۲ میلیون نفری سوریه در سال جاری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

ایروانی تصریح کرد: به رغم تلاش‌های سازمان ملل و شرکای بشردوستانه آن برای رساندن کمک‌های ضروری به نیازمندان، تأثیر مستمر تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و همچنین سیاسی شدن کمک‌های بشردوستانه بار نامتناسبی را بر دوش مردم سوریه از جمله زنان و کودکان وارد کرده است.

او تاکید کرد: اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه مردم سوریه درحالی‌که ادعای نگرانی از وضعیت اسفبار انسانی آن دارد، چیزی جز ریاکاری نیست. این اقدامات غیرقانونی و مخرب باید فوراً پایان یابد.

سفیر ایران در سازمان ملل افزود: علاوه بر این، کمک‌های بشردوستانه و طرح‌های بازسازی در سوریه نباید به‌عنوان ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر دولت سوریه استفاده شود.

ایروانی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های جمهوری عربی سوریه برای حمایت و تسهیل دسترسی بشردوستانه به تمام مناطق این کشور تقدیر و تشکر می‌کند. جمهوری اسلامی ایران از تصمیم حاکمیتی دولت سوریه برای تمدید مجوز اعطایی به سازمان ملل متحد و آژانس‌های تخصصی آن برای استفاده از گذرگاه‌های «باب‌الهوی» «باب‌السلامه» و «الراعی» برای به ترتیب شش و سه ماه دیگر استقبال می‌کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ما بر لزوم دسترسی بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه به‌ویژه از طریق سازوکار گذرخطی (درون‌مرزی) و در هماهنگی کامل با دولت سوریه تأکید می‌کنیم.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: به همین ترتیب، جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت پروژه‌های بازسازی که برای تقویت سوریه و اجازه دادن به آوارگان برای بازگشت به خانه حیاتی هستند، تأکید می‌کند. متأسفانه این پروژه‌ها به دلیل اثرات مخرب اقدامات قهرآمیز یکجانبه تأمین مالی یا اجرا نمی‌شوند.

او گفت: فرصت را مغتنم شمرده و مجددا سرقت از منابع طبیعی مردم سوریه در مناطق تحت اشغال نیروهای ایالات متحده را محکوم می‌کنیم.

ایروانی همچنین تاکید کرد: برای اطمینان از راه‌حل سیاسی مؤثرتر برای بحران سوریه، جمهوری اسلامی ایران همچنان موکداً تأکید می‌نماید که فرآیند سیاسی به رهبری و تحت مالکیت سوریه، که توسط سازمان ملل تسهیل می‌شود، تنها رویکرد عملی برای پایان دادن به بحران است.

او تصریح کرد: ما از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به‌عنوان یک سازوکار موثر برای پیشبرد روند سیاسی حمایت می‌کنیم.

سفیر ایران یادآور شد: دولت عراق تمایل خود را برای میزبانی دور آتی نشست‌ها در بغداد نشان داده که مورد استقبال مثبت دولت سوریه و کشورهای ضامن روند آستانه قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران از طرف‌های درگیر می‌خواهد که چنین فرصتی را مغتنم شمرده و بحث‌های اساسی را نسبت به موضوعات رویه‌ای در اولویت قرار دهند.

ایروانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همراه با شرکای خود در روند آستانه، متعهد به کار در جهت عادی‌سازی وضعیت به‌صورت طولانی‌مدت و پایدار در داخل و اطراف سوریه است. این تعهد یک بار دیگر در نشست اخیر روند آستانه که در ۲۴ تا ۲۵ ژانویه برگزار شد، تجدید شد.

سفیر ایران اضافه کرد: ما همچنین حمایت خود را از ادامه گفتگوی سوریه و ترکیه به‌عنوان بخشی از این تلاش اعلام می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران همچنین از تلاش‌ها و همکاری‌ها در قالب روند آستانه برای افشای سرنوشت افراد ناپدیدشده حمایت می‌کند.

او یادآور شد: همچنین بسیار مهم است که تمام تلاش ممکن را برای تسهیل بازگشت امن و شرافتمندانه آوارگان سوری به وطن خود و رفع نیازهای بشردوستانه آن‌ها انجام دهیم.

ایروانی در پایان سخنانش در این نشست شورای امنیت گفت: در نهایت، جمهوری اسلامی به تماس‌های خود را با دولت سوریه، فرستاده ویژه سازمان ملل و شرکای خود در چارچوب روند آستانه ادامه می‌دهد تا هرچه سریع‌تر بحران پایان یافته و رنج مردم سوریه کاهش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا