بین‌المللسیاسی

هشدار بورل به سران اسرائیل درباره تبعات دیپلماتیک حمله به رفح

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای شدیداللحن خواستار توقف فوری عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در رفح شد و به سران این رژیم هشدار داد که حمله به منطقه‌ای که بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در آن پناه‌ گرفته‌اند، فشار زیادی را بر روابط دو طرف وارد می‌کند.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد گفت: این عملیات توزیع کمک های بشردوستانه در غزه را بیشتر مختل می کند و به آوارگی بیشتر، قرار گرفتن در معرض قحطی و رنج انسانی منجر می شود.

وی افزود: بیش از یک میلیون غیرنظامی در رفح و اطراف آن پناه گرفته اند و به آنها گفته شده است به مناطقی که به گفته سازمان ملل نمی توان امن تلقی شوند، کوچ کنند. در حالی که اتحادیه اروپا حق اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می شناسد، اما باید این کار را در راستای قوانین بین المللی بشردوستانه انجام دهد و امنیت غیرنظامیان را تامین کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا از اسرائیل می خواهد که از تشدید بیشتر اوضاع وخیم انسانی در غزه خودداری و گذرگاه رفح را باز کند. اگر اسرائیل به عملیات نظامی خود در رفح ادامه دهد، به ناچار فشار زیادی بر روابط اتحادیه اروپا با اسرائیل وارد خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادآور شد: اسرائیل باید بر اساس حقوق بین‌المللی بشردوستانه، عبور بلامانع کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان را تسهیل کند. دیوان بین المللی کیفری هم این موضوع را در دستورات ۲۶ ژانویه و ۲۸ مارس خود به وضوح بیان کرده است.

وی در پایان گفت: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که تلاش‌های خود را برای دستیابی به آتش‌بس فوری و آزادی بی‌قید و شرط همه گروگان‌های حماس (اسرائیل) مضاعف کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا