بین‌المللسیاسی

روسیه: تصویب قطعنامه سازمان ملل درباره غزه نشان‌دهنده پیروزی عقل سلیم است

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که تصویب قطعنامه مجمع عمومی این نهاد درباره غزه نشان‌دهنده پیروزی عقل سلیم و عدالت است.

به گزارش ایرنا به نقل از تاس، نبنزیا بامداد امروز شنبه گفت: این قطعنامه پیروزی عقل سلیم، عدالت و ملاحظات انسانی است.

مجمع عمومی سازمان ملل جمعه شب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی را تصویب کرد و خواستار آتش‌بس بشردوستانه فوری و توقف خصومت‌ها در غزه شد.

این قطعنامه با ۱۲۰ رای موافق در مقابل ۱۴ رای مخالف و ۴۵ رای ممتنع به تصویب رسید. رژیم صهیونیستی و آمریکا به این قطعنامه رای منفی دارند.

کانادا با حمایت آمریکا اصلاحیه‌ای را برای قطعنامه پیشنهادی اعراب ارائه کرده و خواستار محکومیت آنچه که «حملات ترویستی حماس و گروگان‌گیری» خواند، شده بود. اما این کارشکنی با شکست مواجه شد و پیشنهاد کانادا رای نیاورد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل از زمان آغاز درگیری‌ها میان گروه‌های مقاومت فلسطین و اسرائیل تاکنون نتوانسته‌اند هیچ قطعنامه‌ای برای برقراری آتش بس فوری به تصویب برسانند.

تاکنون پیش‌نویس ۲ قطعنامه‌ روسیه و قطعنامه‌های پیشنهادی آمریکا و برزیل در شورای امنیت سازمان ملل یا رای نیاورده یا وتو شده است و پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی جدید برزیل بعنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت روی میز دیپلمات‌ها برای بحث و بررسی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا