اجتماعیایرانبین‌الملل

سرلشکر صفوی در دیدار با رئیس دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ: صلیب سرخ در مقابل نسل کشی در غزه به صدور بیانیه اکتفا نکند

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در دیدار با رییس دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ در ایران گفت: صلیب سرخ جهان نسبت به نسل کشی در غزه به بیانیه دادن اکتفا نکند، ملاک سنجش، اقدامات عملی است.

به گزارش گروه سیاسی ایرنا، سردار سید یحیی صفوی صبح امروز چهارشنبه ۴ بهمن ماه در دیدار با وینست کاسارد رئیس دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ گفت: مسئله امروز منطقه غرب آسیا نسل کشی رژیم صهیونیستی در فلسطین و غزه است. از شما دو درخواست مشخص داریم. فقط به محکوم کردن رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها در کشتار بیش از ۲۵ هزار نفراز مردم مظلوم، فقط به بیانیه دادن اکتفا نکنید.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به عمق جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و سکوت دولت‌های مدعی حقوق بشر غربی تأکید کرد: صلیب سرخ باید در عمل در ایجاد آتش بس و ارسال کمک های بشردوستانه به مردم بسیار مظلوم فلسطین کمک کند، آنها حتی از آب آشامیدنی و غذا محروم هستند.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: وضعیت امروز غزه، یک ظلم بزرگ است، آیا انسانسیت در کشورهای غربی وجود ندارد؟ ملاک سنجش ما بیانیه های سیاسی نیست، اقدامات علمی دولت ها و سازمان ها را ارزیابی می کنیم.

وی درباره عزم و اراده افکار عمومی جهان برای ارسال کمک های مردمی به مردم فلسطین تصریح کرد: متأسفانه رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای همسایه فلسطین، مانع ارسال کمک های ایران و سایر کشورها به مردم فلسطین می شوند.

صفوی درباره تعداد بالای مفقودین جنگ رژیم صهیونیستی گفت: همچنان هزاران نفر از مردم مظلوم غزه در زیر آوار هستند صلیب سرخ باید برای جستجوی این مفقودین انجام دهد.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: از نظر من ریشه مخاصمات ۲۰ سال گذشته در منطقه غرب آسیا به طور خاص در افغانستان، عراق، یمن و هم اکنون در فلسطین، سیاست های آمریکا و انگلیس و جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان آن بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور چند میلیون مهاجر افغان در ایران اشاره کرد و گفت: از حمله ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۹ به افغانستان و خروج آنها در سال ۱۹۸۹ و همچنین حمله آمریکا به افغاستان در سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱، بیش از ۵ میلیون نفر مهاجر افغانی به ایران آمده اند.

سرلشکر صفوی افزود: جمهوری اسلامی ایران ایران بر اساس نگاه انسانی و آموزه های اسلامی، به این مهاجریان خدمات پزشکی و آموزشی می دهد، به اینها نان، غذا و شغل می دهد. ما بعضاً در معرض مشکلات ناشی از حضور آنها نیز هستیم و ما از شما می خواهیم در این زمینه هر نوع کمکی که لازم است به هلال احمر ایران انجام دهید.

وی یادآور شد: بیش از ۵ میلیون مهاجر افغانی اگر برای هر وعده غذا، فقط یک نان مصرف کنند، روزانه ۱۵ میلیون نان مصرف می شود در حالی که نان در ایران از یارانه دولت برخوردار است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: وقتی که اینها بیمار می شوند، دستگاههای بهداشتی ما به آنها خدمات می دهند و این برای کشور هزینه می برد.

سرلشکر صفوی درباره نقش صلیب سرخ در بلایای طبیعی گفت: شما می دانید کشور ما روی کمربند زلزله قرار دارد، در زلزله های ایران، قبلا کمک های بیشتری می کردید، مثلا در زلزله بم در همان هفته اول کمک کردید اما در زلزله های بعد، حضور و کمک های صلیب سرخ کاهش پیدا کرد.

سرلشکر صفوی در پایان بر افزایش کمک های صلیب سرخ جهانی در حوزه جستجوی مفقودین جنگ عراق علیه ایران تأکید کرد.

رئیس دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ در ایران با اظهار خرسندی از این دیدار گفت:شما به عنوان یک فرمانده نظامی اینجا حضور دارید و مطالب بشردوستانه را بیان کردید در حالی که من به عنوان یک امدادگر باید مسائل بشردوستانه را مطرح می کردم و این نگاه شما جای خرسندی دارد.

وی افزود: ما از تلاش های ایران در کمک به مهاجران افغانی مطلع هستیم و ایران در این زمینه نمونه است و ایران یکی از بزرگترین جوامع مهاجران در جهان به شمار می رود.

وینست کاسارد گفت: ما در این خصوص بودجه ای را تخصیص دادیم و آن را از اولویت های کاری خودمان با هلال احمر ایران می دانیم و نسبت به حفظ و توسعه این کمک ها متعهد هستیم. چون از تلاش ها و نیازهای ایران در این زمینه آگاه هستیم.

وینست کاسارد رئیس دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ درباره وضعیت وخیم انسانی در غزه گفت: از دغدغه و تأکید شما در موضوع عزه تشکر می کنم و این موجب افزایش انگیزه ما در این خصوص می شود. شخصاً این موضوع برای من خاص هست چون سابقه ای هم در حضور در این سرزمین ها پس از انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۸ در قدس، غزه و کرانه باختری و لبنان داشتم.

وی شرایط امروز برای امدادرسانی در غزه را سخت دانست و گفت: در حال حاضر ما به بیمارستان اروپایی در جنوب نوار غزه در خان یونس کمک های دارویی انجام می دهیم اما این کمک ها نسبت به نیازمندی ها بسیار کم است و بخاطر افزایش خشونت ها، امنیتی برای نیروهای درمانی وجود ندارد.

وینست کاسارد افزود: مشکلی هم در آوردن کمک داریم چون منطقه محصور است و مردم در آنجا در وضعیت قحطی و گرسنگی بسر می برند و بخشی از کمک هایی که فرستادیم هنوز به غزه نرسیده است.

رییس دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ تاکید کرد: شریک اصلی ما در ایران، جمعیت هلال احمر ایران است و ما برنامه های مشترک خوبی در زمینه های بشردوستانه داریم. جمعیت هلال احمر یکی از قوی ترین جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ در جهان است.

وی گفت: ما در دوران جنگ عراق و ایران فعالیت های گسترده ای داشتیم و بعد از جنگ هم در خصوص جستجوی مفقودین فعالیت های خودمان را تاکنون ادامه دادیم.

این دیدار به درخواست دفتر کمیته بین الملل صلیب سرخ در ایران از هلال احمر و وزارت امور خارجه انجام شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا