ایران

در جلسه ستادی وزارت ورزش و جوانان مطرح شد؛ تاکید رئیس جمهور بر توسعه ورزش بانوان و توجه به دیپلماسی ورزشی

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت و اثربخشی حضور بانوان ورزشکار و مدال‌آور در ایجاد نشاط اجتماعی بر ضرورت تامین امکانات لازم و میدان دادن بیشتر به بانوان در امر ورزش تاکید کرد و گفت: به همان میزان که ورزش آقایان مورد توجه است، باید به ورزش بانوان نیز مبتنی بر عدالت جنسیتی و آمایش سرزمینی توجه داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز دوشنبه در شانزدهمین مقصد از نظارت ستادی بر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در جمع وزیر و معاونین وزارت ورزش و جوانان حضور یافت و ضمن استماع گزارش عملکرد و اقدامات بخش‌های مختلف این وزارتخانه، نکات و توصیه‌های کاربردی مهمی را در راستای ارتقای کارآمدی و بهبود عملکرد این مجموعه مطرح کرد.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک ولادت با سعادت امام جواد (ع) به عنوان جوان‌ترین امام، همزمانی این مناسبت با حضور در وزارت ورزش و جوانان را به فال نیک گرفت و گفت: ماموریت و هدف اصلی وزارت ورزش و جوانان، سلامت و نشاط اجتماعی است که جلوه مهم آن، ایجاد و ارتقای امید در جامعه خواهد بود.

آیت الله رئیسی با اشاره به آمار قابل توجه افرادی که در زندگی خود توجه لازم به ورزش ندارند، کم‌اطلاعی از عوارض ورزش نکردن و مشکلات ناشی از کم تحرکی را از دلایل فراوانی این آمار دانست و وزارت ورزش را موظف کرد با همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رسانه ملی، برای بهبود شاخص‌ها در این زمینه بیشتر تلاش کنند.

رئیس جمهور عدم دسترسی به امکانات ورزشی را از دیگر دلایل کم توجهی به ورزش در جامعه برشمرد و افزود: رفع کاستی‌ها در عرصه امکانات و زیرساخت‌های ورزشی براساس سند آمایش سرزمینی و همچنین تکمیل طرح‌های نیمه تمام ورزشی با کمک گرفتن از خیرین، نهادها و سازمان‌های انقلابی و سازمان‌های مردم نهاد، راهکارهایی است که توجه بیشتر به مناطق کم‌برخودار را در پی خواهد داشت و شاخص‌های عدالت ورزشی را ارتقا خواهد داد.

رئیس جمهور همچنین نقش وزارت آموزش و پرورش در کشف استعدادها، پرورش علایق و جهت دادن به ظرفیت‌های کودکان و نوجوانان در عرصه ورزش را بسیار مهم و موثر دانست و بر جدی گرفته شدن زنگ ورزش در مدارس و ساختار آموزشی و برنامه‌ریزی دقیق در این مورد تاکید کرد.

ضرورت تسهیل صدور مجوز مراکز ورزشی، تقدم ورزش بر اقتصاد ورزش، اهمیت توسعه ورزش همگانی در کنار ورزش حرفه‌ای، توجه به ورزش‌ها و بازی‌های بومی و روستایی، توجه به توسعه ورزش‌های ۵ گانه پایه و توجه به ایجاد تنوع در رشته‌های ورزشی کم رونق‌تر در کنار رشته‌های پرطرفدار برای ایجاد زمینه کسب موفقیت و مدال‌آوری بیشتر در رقابت‌های ورزشی جهانی و منطقه‌ای از دیگر توصیه‌های آیت الله رئیسی در این جلسه بود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت و اثربخشی حضور بانوان ورزشکار و مدل‌آور در ایجاد نشاط اجتماعی بر ضرورت تامین امکانات لازم و میدان دادن بیشتر به بانوان در امر ورزش تاکید کرد و گفت: به همان میزان که ورزش آقایان مورد توجه است، باید به ورزش بانوان نیز مبتنی بر عدالت جنسیتی و آمایش سرزمینی توجه داشت.

آیت الله رئیسی نظارت بر قراردادهای ورزشی را از جمله اقدامات بسیار خوب وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد و بر ضرورت تنظیم پیوست رفتاری و اخلاقی برای قراردادهای ورزشکاران به عنوان الگوهای جامعه تاکید کرد.

توجه به اخلاق و فرهنگ از دیگر تاکیدات رئیس جمهور در حوزه ورزش کشور بود که آیت الله رئیسی با اشاره به شاخصه‌های مهم «فتوت و جوانمردی» در ورزش کشور، عدم رویارویی ورزشکاران با نمایندگان رژیم صهیونیستی در میادین ورزشی را متاثر از همین شاخصه‌ها و برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی در دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم دانست و بر اهتمام ویژه برای حفظ و صیانت از شاخصه‌های اخلاقی و فرهنگی تاکید کرد.

توجه به دیپلماسی ورزشی به عنوان ظرفیتی مهم برای ارتقای همکاری و هم‌افزایی با دیگر کشورها

رئیس جمهور در ادامه دیپلماسی ورزشی را از جمله ظرفیت‌های بسیار مهم برای ارتقا و افزایش تعامل، همکاری و هم‌افزایی با دیگر کشورها عنوان کرد و افزود: همانگونه که در سیاست خارجی اولویت دولت توجه به سیاست همسایگی است در دیپلماسی ورزشی نیز باید توجه به کشورهای اسلامی همسایه، همسو و حوزه تمدنی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

«تمسک به روحیه تحولی، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در ورزش و امور جوانان»، «ضرورت توجه به ثبات مدیریتی و حل سریع مشکل فدراسیون‌های بدون مدیر»، «برقراری عدالت میان قهرمانان المپیکی و پاراالمپیکی در بهره‌مندی از امتیازات قهرمانی»، «توجه ویژه به انتخاب مربیان ورزشی به عنوان پرورش دهندگان نسل آینده»، «تقدیر از افزایش میزان اختصاص کرسی‌های مدیریتی به بانوان در وزارت ورزش و جوانان»، «اهتمام ویژه نسبت به ایجاد خانه‌های ورزش در روستاها»، «تاکید بر تسهیل ازدواج جوانان با پرداخت به موقع تسهیلات ازدواج، اشتغال و مسکن»، «توجه به آموزش مهارت‌های قبل از ازدواج یا حین ازدواج به زوج‌های جوان»، «برنامه‌ریزی برای مساعدت دولت در امر ارزان‌سازی ازدواج» و «تاکید بر اهمیت روایت امید از افتخارآفرینی ورزشکاران در ایجاد نشاط و امید در جامعه» از دیگر محورهای مهم سخنان رئیس جمهور در جمع مدیران وزارت ورزش و جوانان بود.

آیت الله رئیسی در پایان بر اهمیت ایجاد اتاق‌های فکر و اندیشه‌ورز برای ارتقای ورزش کشور، ارائه راهکارهای توسعه ورزش همگانی و پاسخ دادن به شبهات و گره‌های ذهنی نسل جوان تاکید کرد و بررسی موارد اشاره شده در بیانات رهبری معظم انقلاب اسلامی در دیدار با ورزشکاران و تدوین فرمایشات ایشان به عنوان منشور اقدامات، را خواستار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا