ایرانسیاسی

در نامه‌ای به دبیرکل، رئیس مجمع عمومی و رئیس شورای امنیت سازمان ملل؛ اعتراض شدید ایران به سازمان ملل درباره تهدید هسته‌ای اخیر نخست وزیر رژیم اسرائیل

سفیر ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل، رئیس مجمع عمومی و رئیس شورای امنیت با محکوم کردن شدید لفاظی‌های نخست وزیر رژیم اسرائیل و اعتراض به نقض دائم و آشکار قوانین بین المللی از سوی این رژیم، اعلام کرد: برای دفاع از منافع ملی خود از اعمال حقوق مشروع و ذاتی خود دریغ نخواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، در نامه روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر برابر با سوم مهر ماه امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل آمده است: بنا به دستور دولتم، مایلم توجه شورای امنیت را به آخرین مورد تهدید هشدار دهنده و جدی نخست وزیر رژیم اسرائیل در استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ایران جلب کنم. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی خود در ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تهدیدهای صریحی مبنی بر استفاده از سلاح هسته‌ای علیه یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد مطرح و تاکیدکرده است که “بیش از هر چیز – مهمتر از همه – ایران باید با یک تهدید هسته‌ای معتبر روبرو شود. تا زمانی که من نخست وزیر اسرائیل هستم، تمام تلاشم را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهم داد.”

سفیر ایران در سازمان ملل در نامه خود افزوده است: با توجه به اینکه سلاح هسته‌ای تهدیدی علیه موجودیت بشریت و کره زمین است، لذا شدت چنین تهدیدی غیرقابل قیاس بوده و شوک بزرگی به جامعه بین‌المللی وارد می‌کند، بویژه زمانی که چنین تهدیدی از تریبون معتبری همچون مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان رکن اصلی سازمان ملل و نمایندگی تمام کشورهای عضو مطرح شود.

ایروانی تصریح کرده است: استفاده یا حتی تهدید صرف به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، صرف نظر از شرایط، توسط هر کسی، در هر زمان و هر مکان، نقض آشکار قوانین بین المللی و به ویژه ماده ۲ بند ۴ منشور سازمان ملل متحد است.

در ادامه نامه سفیر ایران در سازمان ملل آمده است: علاوه بر این، هنگامی که چنین تهدید ستیزه جویانه‌ای از رژیم نامشروعی سرچشمه می‌گیرد که به طور گسترده به دلیل تجاوزها، سیاست‌های آپارتاید و حمایت از تروریسم محکوم شده است و به داشتن زرادخانه سلاح‌های کشتار جمعی در کنار تسلیحات متعارف پیشرفته شناخته می‌شود، این تهدید جدی‌تر و شدیدتر می‌شود و نباید نسبت به صلح و امنیت بین المللی و جامعه بین المللی بی تفاوت یا ساکت ماند.

در ادامه نامه نماینده دائم ایران در سازمان ملل آمده است: رژیم اسرائیل بیشرمانه از فراخوان‌های مکرر بین المللی برای پیوستن به اسناد الزام آور قانونی که سلاح‌های کشتار جمعی را ممنوع می‌کند و مانع ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه می‌شود به عنوان پیشنهادی که ایران از سال ۱۹۷۴ از آن حمایت کرده است سرپیچی می‌کند؛ بنابراین این وضعیت نگران کننده است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرده است: ما خواستار پاسخی قوی از سوی جامعه بین‌الملل در سطح وسیع هستیم و شورای امنیت سازمان ملل متحد مسئولیت ویژه‌ای برای محکوم کردن قاطعانه و صریح اظهارات بی‌ملاحظه و خطرناک رژیم اسرائیل دارد و حفظ نظم بین المللی و حفاظت از انسانیت جمعی ما، مستلزم تعهد تزلزل ناپذیر و اقدام قاطع در پاسخ به چنین تهدیداتی است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در این نامه تاکید کرده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن شدید و صریح تهدید خطرناک رژیم اسرائیل به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ایران به عنوان نقض آشکار هنجارهای الزام آور تثبیت شده حقوق بین الملل، قاطعانه بر حقوق مشروع و ذاتی خود، مطابق با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل برای پاسخ قاطع به هرگونه تهدید و اقدام غیرقانونی ناشی از رژیم اسرائیل تاکید و اعلام می‌کند که برای دفاع از امنیت، منافع ملی و مردم خود از اعمال این حقوق دریغ نخواهد کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل در پایان از رئیس دوره‌ای شورای امنیت درخواست کرده است که این نامه به عنوان سند شورای امنیت ثبت و منتشر شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا