ایرانسیاسی

طحان نظیف: مصوبه افزایش سن بازنشستگی هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است / شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداها توصیه‌پذیر نیست

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه افزایش سن بازنشستگی هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است.

به گزارش ایرنا، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره مصوبه افزایش سن بازنشستگی گفت: این موضوع در برنامه هفتم به تصویب رسیده و مربوط به روزهای اخیر است به همین دلیل هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است.

وی افزود: ما به صورت غیر رسمی ۱۵ جلسه را برای برنامه هفتم داشتیم ولی هنوز به این مورد نرسیدیم.

تغییرات مجلس در لایحه بودجه به گونه ای باشد که شاکله را تغییر ندهد

وی در پاسخ به ایرنا درباره تغییرات لایحه برنامه هفتم در مجلس و اینکه آیا شورای نگهبان توصیه ای به مجلس در خصوص بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ دارد؟ گفت: ارزیابی دقیقی از این موضوع ندارم که بگویم این تغییرات کم بوده یا زیاد اما در تصویب لایحه بودجه از اختیارات مجلس است که هنگام تصویب تعییراتی را داشته باشد اما این تغییرات باید بگونه‌ای باشد که شاکله لایحه را تغییر ندهد.

طحان نظیف با اشاره به اینکه ۵ طرح و لایحه طی جلسات اخیر شورای نگهبان بررسی شد، گفت: طرح اصلاح بند ۱ ماده ۸۳ قانون انتخابات مجلس پس از بررسی در شورا، مغایر با شرع و قانون اساسی تلقی نشد.

وی افزود: لایحه حمایت از خانواده از طریق فرهنگ عفاف و حجاب نیر از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت.

طحان نظیف ادامه داد: طرح اصلاح بند ک قانون بودجه ۱۴۰۲ درباره قیر که با ایراد شورای نگهبان مواجه شده بود با اصرار  مجلس موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد و گویا این موضوع تعیین تکلیف شده است.

وی گفت: طرح اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت.

طحان نظیف ادامه داد: طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها از دیگر مواردی است که مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفت، این طرح همچنین با ایراداتی از سوی هیئت عالی نظارت مواجه شد.

برگزاری آزمون کتبی داوطلبان خبرگان با حضور ۳۲۸ نفر 

وی درباره آزمون کتبی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری، گفت: آزمون کتبی خبرگان رهبری هفته گذشته برگزار شد و از ۳۲۸ نفر که به آزمون کتبی دعوت شده بودند، اکثریت حضور داشتند و ۶۹ نفر هم غایب بودند.

وی افزود: افرادی که حضور پیدا کردند، از شیعه و سنی بودند و آن‌هایی که نیاز نداشتند، طبیعتاً حضور پیدا نکردند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در یک یا دو هفته آینده آن کسانی که در ادوار گذشته در آزمون کتبی قبول شده‌اند، برای مصاحبه شفاهی دعوت خواهند شد و کسانی که در هفته گذشته در آزمون کتبی حضور داشتند، در فرایند تصحیح اوراق قرار دارند و تا یک ماه آینده به مصاحبه شفاهی دعوت خواهند شد.

شورای نگهبان توصیه پذیر نیست

طحان نظیف درباره موضع شورای نگهبان نسبت به طرح اظهاراتی درباره برخی کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان از سوی برخی رسانه‌ها درباره بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات بیان کرد: شورای نگهبان توصیه پذیر نیست و به دنبال انجام وظیفه قانونی خود است.

وی ادامه داد: ممکن است در فضای سیاسی فعالان سیاسی که رقابت‌هایی با هم دارند مطالبی را طرح کنند اما انتظار این است که متعرض وظایف قانونی دستگاه‌های دیگر نشوند و اجازه دهند دستگاه‌ها از جمله شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل کنند و مسئولیت را که بر عهده دارند با دقت و آرامش و بر اساس قانون انجام دهند.

وی درباره مصوبه مجلس مبنی بر کاهش مدت سربازی بیان کرد: هنوز برنامه هفتم را بصورت رسمی دریافت نکردیم، پس از دریافت برنامه موضوع را بررسی خواهیم کرد ما باید سوابق موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

هنوز شورای نگهبان وارد بررسی صلاحیت های نامزدهای مجلس خبرگان نشده است

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درخواست‌هایی از شورای نگهبان ردصلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری وجود داشته، گفت: فعلاً ثبت نام مجلس خبرگان رهبری آغاز شده است و فقهای شورای نگهبان صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان را بررسی می‌کنند.

وی افزود: هنوز شورای نگهبان وارد بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری نشده است.

امیدواریم همه امکانات به صورت عادلانه در اختیار کاندیداها قرار بگیرد

طحان نظیف درباره نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی هیأت‌های اجرایی گفت: اطلاعی از ادله، مستندات و مبانی کار هیأت‌های اجرایی ندارم که توضیح دهم چرا فردی ردصلاحیت یا عدم احراز یا فردی تأیید صلاحیت شده است.

وی گفت: امیدواریم طبق قانون همه امکانات دولتی و عمومی غیر دولتی مانند شهرداری‌ها به صورت عادلانه در اختیار کاندیداها قرار بگیرد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان داور است و درهای شورای نگهبان به روی همه احزاب، گروه‌ها و افراد در چارچوب قانون باز است.

دستگاه ها در چارچوب قانون عمل کنند، در افزایش مشارکت تاثیرگذار است

وی درباره برنامه‌های شورای نگهبان برای افزایش مشارکت در انتخابات، گفت:ما از ابتدای سال جلساتی با دستگاه‌های مختلف درباره موضوع انتخابات داشتیم، اگر در چارچوب قانون همگی به وظایف خود عمل کنیم، در افزایش مشارکت هم تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در راستای اجرای سیاست‌های کلی انتخابات تصویب شد و لازم‌الاجرا است و مزیت‌هایی در راستای احقاق حق داوطلبان و مردم داشت.

وی با اشاره به اینکه در نظر گرفتن مرحله پیش ثبت نام از جمله نکات مثبت این قانون بود بیان کرد: برای مثال اگر مدرک تحصیلی فردی ایراد داشت، در این مرحله مشخص شده البته به روزرسانی هایی هم برای تبلیغات انتخابات بر اساس این قانون شده است.

ارسال ۵۲۸۸ داوطلب به هیات های نظارت استانی

طحان نظیف درباره روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس در هیأت‌های اجرایی، گفت: قانون برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی ۳ مرحله را پیش‌بینی کرده‌است که یک مرحله از آن هیأت‌های اجرایی هستند.

وی افزود: ترکیب این هیات ها در قانون آمده است، ۵ نفر از معتمدان مردمی و ۳ نفر از اشخاص حقوقی که باید اظهارنظر کنند و مرحله بعدی هیأت‌های نظارت استانی هستند.

وی اظهار داشت: افرادی که در هیأت‌های اجرایی ردصلاحیت یا عدم احراز صلاحیت شده باشند، می‌توانند به هیأت‌های نظارت اعلام شکایت کنند. محله بعدی بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان است که شورای نگهبان ۳۰ روز برای اظهارنظر فرصت دارد.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: قانون برای اتقان و آسودگی بیشتر برای داوطلبان و مردم این ۳ مرحله را برای بررسی صلاحیت‌های داوطلبان در نظر گرفته است، تا اگر داوطلبان نکته‌ای دارند شنیده شود.

وی خاطر نشان کرد: در این دوره ۵۲۸۸ نفر از داوطلبان از طریق سامانه داوطلب اعتراض خودشان به نظر هیأت‌های اجرایی را برای هیأت‌های نظارت استانی ارسال کرده‌اند و حدود ۱۶۰۰ نفر هم شکایت نکرده‌اند.

 سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه آیا حضور اعضای خانواده داوطلبان انتخابات در خارج از کشور تاثیری در صلاحیت آنها دارد؟ گفت: این موضوع فی نفسه نمی‌تواند موجب رد صلاحیت شود و قانون نسبت به شخص تاکید و تصریح دارد اما نسبت به این موضوع ورودی نکرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا