اقتصادیایران

در مکالمه تلفنی با رئیس جمهور ترکمنستان؛ ابراز رضایت دکتر رئیسی از رشد قابل توجه روابط ایران و ترکمنستان بویژه در عرصه تجاری

رئیس جمهور ضمن ابراز رضایت از رشد قابل توجه روابط ایران و ترکمنستان در سال‌های اخیر به ویژه افزایش حجم تجارت دوجانبه، ضرورت تسریع در اجرای توافقات مهم نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را در زمینه انرژی، حمل و نقل و ترانزیت مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایرنا، دکتر سید ابراهیم رئیسی سه‌شنبه شب در گفت وگوی تلفنی با سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان، ضمن ابراز رضایت از رشد قابل توجه روابط دو کشور در سال‌های اخیر، به ویژه افزایش حجم تجارت فیمابین، بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات مهم نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در زمینه انرژی، حمل و نقل و ترانزیت تاکید کرد.

رئیس جمهور ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای همکاری میان دو کشور در حوزه برق و گاز، بر توسعه همکاری‌های تهران – عشق‌آباد در بخش حمل و نقل و ترانزیت با بهره‌گیری از ظرفیت بنادر جنوبی ایران از جمله بندرعباس و بندرچابهار نیز تاکید کرد.

دکتر رئیسی همچنین با اشاره به پیشینه و سابقه تاریخی و تمدنی دو کشور و فراهم بودن زمینه ارتقای بیشتر تعاملات فرهنگی دو ملت، از آمادگی ایران برای برگزاری برنامه مشترک فرهنگی با ترکمنستان و بزرگداشت چهره‌ها و شخصیت‌های مشترک فرهنگی خبر داد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از این گفت وگو با بیان اینکه امروز آنچه از ظلم و جنایت رژیم صهیونیستی و آمریکا بر مردم مظلوم غزه وارد می‌شود، همه مسلمانان جهان، بلکه همه مردم جهان را عمیقاً متأثر و خشمگین کرده است،‌ دفاع از مظلوم و خروش علیه ظالمان را از آموزه‌های متعالی مکتب اسلام و جلوگاه انسانیت دانست و بر ضرورت به کارگیری همه ظرفیت‌ها برای کمک به مردم مظلوم غزه تاکید کرد.

سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط دو کشور در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین قدردانی از مشارکت فعال و مؤثر جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی دو کشور و نمایشگاه‌های جانبی این نشست، بر آمادگی کشورش برای گسترش سطح همکاری‌ها و اجرای توافقات صورت گرفته در بخش انرژی، حمل و نقل، ‌ترانزیت و فرهنگی تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا