ورزشی

جام ملت‌های آسیا؛ صعود سخت ازبکستان با عبور از تایلند / کره‌جنوبی برنده دیدار بزرگ یک‌هشتم

جام ملت‌های آسیا؛ صعود سخت ازبکستان با عبور از تایلند؛ ازبک‌ها حریف قطر در یک‌چهارم شدند

تیم ملی فوتبال ازبکستان با برتری برابر تایلند به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌های آسیا صعود کرد و حریف قطر میزبان شد.

به گزارش ایرنا، در مرحله یک هشتم نهایی هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تیم‌های ازبکستان و تایلند در ورزشگاه الجنوب با قضاوت محمد بن نصرالدین به مصاف یکدیگر رفتند.

دقیقه ۳۷ بازی عزیزبک تورگونبائف روی پاس خلمتوف موفق شد گل اول این بازی را برای ازبکستان به ثمر برساند تا بدین ترتیب برای نخستین بار دروازه تایلندی‌ها در این رقابت‌ها باز شود. در نهایت نیمه نخست بازی با نتیجه یک بر صفر به سود ازبکستان به پایان رسید.

با شروع نیمه دوم تایلندی‌ها حملات خود را برای جبران گل خورده افزایش دادند و در نهایت در دقیقه ۵۸ ساراچت روی پاس جایدد با ضربه‌ای تماشایی بازی را به تساوی کشاند. ۷ دقیقه بعد از این گل فیض الایف روی پاس جلال الدین ماشاریپوف موفق شد بار دیگر ازبک‌ها را از حریف پیش بیندازد. در پایان، این بازی با نتیجه ۲ بر یک به سود ازبکستان پایان یافت تا این تیم در دور بعدی حریف قطر میزبان شود.

ترکیب اولیه تیم ملی ازبکستان: اوکتیر یوسوپوف، فرخ سیفی‌اف، رستم آشورماتف، عمر عشمورودوف، عبدالقادر خوسانوف، جلال‌الدین ماشاریپوف، عزیزبیک تورگونبوئف، دیور حلماتوف، اوستون اورونف، عادل‌جان هامروبکوف، عباس‌بیک فیض‌الله‌اف

سرمربی: کاتانچ

ترکیب اولیه تیم ملی تایلند: پاتیوات خامای، تیراتون بونماتان، پانسا همویبوون، الیاس دولاه، نیکولاس میکلسون، ویراتپ پومپهان، ساراش یوین، پیرادون چامراتسامی، ووراچیت کانیتسریبامپن، رونگرات پومچانتوک، سوپاچای چایدد

سرمربی: ماساتادا ایشی

 

کره‌جنوبی برنده دیدار بزرگ یک‌هشتم؛ حذف زودهنگام سعودی‌ها از جام

تیم فوتبال کره‌جنوبی با برتری مقابل عربستان در ضربات پنالتی به مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرد.

به گزارش ایرنا، تیم‌های کره‌جنوبی و عربستان در چارچوب مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا، با قضاوت ایلگیز تانتاشف از ازبکستان در ورزشگاه اجوکیشن سیتی دوحه به مصاف هم رفتند.

شاگردان یورگن کلینزمن با یک برد برابر بحرین و ۲ تساوی برابر اردن و مالزی و کسب ۵ امتیاز در رده دوم گروه E قرار گرفتند تا به عنوان تیم دوم گروه راهی یک‌هشتم شوند. این در حالی بود که حرف‌ و حدیث‌های زیادی درباره نتایج کره به وجود آمده بود و گفته می‌شد آنها برای اینکه در یک‌هشتم با ژاپن روبرو نشوند، علاقه‌ای به صعود به عنوان تیم اول نداشتند.

در سوی دیگر عربستان هم با ۲ برد برابر عمان و قرقیزستان و تساوی برابر تایلند با کسب ۷ امتیاز به عنوان تیم اول گروهF به جمع ۱۶ تیم برتر راه یافته بود.

بازی در حالی آغاز شد که هر دو تیم با ارائه یک بازی رو به جلو به دنبال رسیدن به گل بودند. جدی‌ترین موقعیت نیمه‌ اول در دقیقه ۴۰ رقم خورد، جایی که ضربه بازیکنان عربستان روی ارسال یک کرنر از سمت چپ، در دو مرحله با برخورد به تیر دروازه، تبدیل به گل نشد تا نیمه اول با تساوی بدون گل به پایان برسد.

در شروع نیمه دوم و در حالی که ثانیه‌هایی از سوت شروع مجدد داور ازبکستانی نگذشته بود، ردیف که در آغاز نیمه دوم وارد زمین شده بود روی پاس سالم الدوساری دروازه کره را باز کرد تا عربستان یک بر صفر جلو بیفتد.

در ادامه کره برای جبران گل‌خورده هجومی‌تر به بازی ادامه داد و فشار روی دروازه شاگردان روبرتو مانچینی بیشتر از قبل شد. با این حال دفاع فشرده عربستان و عملکرد خوب دروازه‌بان، کار شاگردان کلینزمن را سخت کرده بود. در ۲۰ دقیقه پایانی فشار کره بیشتر شد و در نهایت در نهمین دقایق وقت‌های تلف شده، گوئه سونگ چو با یک ضربه سر از داخل شش قدم کره را به گل تساوی رساند.

تلاش عربستان و کره‌جنوبی در نهایت در پایان ۹۰ دقیقه به تساوی یک-یک رسید تا کار برای تعیین تیم برنده به وقت‌های اضافه کشیده شود. در دو وقت اضافه ۱۵ دقیقه‌ای هم با وجود اینکه برتری کره محسوس بود، توپی از خط دروازه‌ها عبور نکرد تا ضربات پنالتی، تعیین‌کننده تیم برنده باشد.

در ضربات پنالتی کره‌جنوبی توانست با برتری ۴ بر ۲ و در مجموع با نتیجه ۵ بر ۳ عربستان را شکست دهد و به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کند. در سوی دیگر عربستان هم با وجود امید زیاد هوادارانش، خداحافظی زودهنگامی با جام داشت.

کره‌جنوبی روز ۱۳ بهمن و از ساعت ۱۹ در مرحله یک‌چهارم نهایی به مصاف تیم استرالیا می‌رود.

ترکیب اولیه تیم ملی کره‌جنوبی: جو هیون وو، کیم یونگ وون، کیم مین جائه، جونگ سئونگ هیون، سئول یونگ وو، این بئوم هوانگ، لی جائه سونگ، کیم تائه هوان، جئونگ وو یئونگ و لی کانگ این

سرمربی: یورگن کلینزمن

ترکیب اولیه تیم ملی عربستان: احمدعلی آل کثر، حسن محمد التمبکتی، علی لاجامی،علی البلیهی، سعود عبدالحمید، ناصر الدوساری، عبدالله الخیبری، محمد کانو، محمد البورایک، صالح الشهری و سالم الدوساری

سرمربی: روبرتو مانچینی

در روز پایانی دیدارهای مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌ها، امروز، ژاپن و بحرین از ساعت ۱۵ به مصاف هم می‌روند و از ساعت ۱۹:۳۰ هم تیم ملی ایران با سوریه بازی می‌کند تا تکلیف ۸ تیم صعود کننده به یک‌چهارم نهایی مشخص شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا