ورزشی

یورو ۲۰۲۴؛ صعود تاریخی گرجستان با شکست پرتغال / اسلونی ۳ امتیازی هم راهی مرحله حذفی شد

صعود تاریخی گرجستان با شکست پرتغال / حضور ترکیه در مرحله حذفی

تیم‌های فوتبال پرتغال، ترکیه و گرجستان از گروه F رقابت‌های یورو۲۰۲۴ صعود کردند، اما جمهوری چک در حسرت حضور در مرحله بعدی باقی ماند.

به گزارش ایرنا، سومین بازی از مرحله گروهی رقابت‌های یورو ۲۰۲۴ و از گروه F این رقابت‌ها به صورت همزمان از ساعت ۲۲:۳۰ شب گذشته با جدال تیم‌های گرجستان با پرتغال و جمهوری چک با ترکیه پیگیری شد.

در شرایطی که پرتغال پیش از این بازی با ۶ امتیاز در صدر گروه قرار داشت و گرجستان با یک امتیاز در انتهای جدول بود، شاگردان ویلی سانیول فراتر از حد انتظار ظاهر شدند و دو بر صفر پرتغال را شکست دادند.

در همان دقایق ابتدایی و در دومین دقیقه بازی، خویچا کواراتسخلیا گرجستان را پیش انداخت تا هواداران پرتغال در شوک فرو بروند، تلاش‌های رونالدو و هم‌تیمی‌هایش در ادامه ثمری نداشت تا بازی در نیمه نخست با همان تک گل گرجستان به پایان برسد.

در نیمه دوم و در شرایطی که شاگردان روبرتو مارتینز به دنبال گل تساوی بودند اشتباه مدافعان این تیم باعث شد تا داور نقطه پنالتی را نشان بدهد. گئورگ میکائوتادزه پشت این توپ ایستاد و در دقیقه ۵۷ دومین گل گرجستان را به ثمر رساند تا یکی از عجیب‌ترین نتایج جام ملت‌های اروپا تا این لحظه رقم بخورد.

در ادامه تلاش پرتغالی‌ها ثمری نداشت تا این بازی در پایان با شکست عجیب و دور از تصور آنها برابر گرجستان رقم بخورد. با این نتیجه پرتغال و ترکیه به عنوان تیم‌های اول و دوم صعود کردند و گرجستان به عنوان بهترین تیم سوم راهی مرحله بعدی شد.

در دیگر دیدار همزمان این گروه، جمهوری چک و ترکیه رو در روی هم صف‌آرایی کردند. در فاصله ۹ دقیقه، آنتونین باراک ۲ بار از داور بازی کارت زرد دریافت کرد تا چک در دقیقه ۲۰، یک بازیکن خود را از دست بدهد. این بازی در نیمه نخست بدون گل به پایان رسید تا دو تیم شانس خود را در ۴۵ دقیقه دوم امتحان کنند.

در نیمه دوم و در دقیقه ۵۱، هاکان چالهان اوغلو ترکیه را به گل رساند اما در ادامه و در دقیقه ۶۶ توماس سوچک کار را به تساوی کشاند.

در ادامه و در شرایطی که بازی در وقت‌های اضافه دنبال می‌شد جنک توسون در چهارمین دقیقه وقت‌های اضافه گل دوم ترکیه را به ثمر رساند تا خیال هواداران این تیم از بابت صعود راحت شود. با دمیده شدن سوت پایان بازی درگیری کوچکی میان بازیکنان دو تیم ایجاد شد که داور با کارت زرد و قرمز آنها را جریمه کند.

صعود رومانی، بلژیک و اسلواکی از گروه E

در پایان دیدارهای گروه E جام ملت‌های اروپا، تیم‌های رومانی, بلژیک و اسلواکی به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کردند.

به گزارش ایرنا، مرحله گروهی رقابت‌های جام ملت‌های ۲۰۲۴ اروپا از ساعت ۱۹:۳۰ شب گذشته با برگزاری دو دیدار پایانی گروه E پیگیری شد.

در یکی از این دیدارها رومانی و اسلواکی به مصاف هم رفتند. رومانی پیش از این دیدار، یک شکست برابر بلژیک و یک پیروزی برابر اوکراین کسب کرده بود و اسلواکی هم مقابل بلژیک شکست خورده بود و برابر اوکراین به پیروزی رسیده بود تا دو تیم در شرایط مشابهی برابر هم قرار بگیرند.

در این دیدار رومانی و اسلواکی به تساوی یک – یک رسیدند.

در دیگر دیدار این گروه، اوکراین و بلژیک به مصاف هم رفتند. اوکراین پیش از دیدار برابر رومانی شکست خورده بود و برابر اسلواکی به پیروزی رسیده بود. بلژیک هم با شکست مقابل اسلواکی و پیروزی برابر رومانی پا به این دیدار گذشته بود.

دیدار اوکراین و بلژیک هم برنده نداشت و دو تیم به تساوی بدون گل رسیدند.

در پایان مسابقات گروه E، رومانی و بلژیک با ۴ امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به اسلواکی به عنوان تیم‌های اول و دوم راهی مرحله یک‌هشتم شدند. اسلواکی هم با چهار امتیاز به عنوان یکی از تیم‌های سوم‌ برتر صعود کرد.

اوکراین هم با همین تعداد امتیاز، حذف شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا