ارمنستانبین‌المللسیاسی

هیات سازمان ملل برای اولین بار بعد از ۳۰ سال به قره‌باغ می‌رود

سازمان ملل برای اولین بار پس از ۳۰ سال، هیاتی را به قره‌باغ می‌فرستد و در تلاش برای رفع نیازهای بشردوستانه این منطقه‌ای است که بار دیگر جمهوری‌ آذربایجان آن را تحت کنترل خود درآورده و به دنبال آن کوچ ارمنی‌ها به سمت ارمنستان رقم خورد.

به گزارش ایسنا و به نقل از شبکه خبری الجزیره، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز گذشته به خبرنگاران گفت که دولت جمهوری آذربایجان و سازمان ملل بر سر ماموریت در این منطقه به توافق رسیده‌اند و این ماموریت اول هفته انجام خواهد شد.

این اطلاعیه پس از درخواست ارمنستان از دادگاه جهانی (دیوان بین‌المللی دادگستری) مبنی برای دستور دادن به جمهوری آذربایجان برای خارج کردن تمام نیروهایش از تاسیسات غیرنظامی در قره‌باغ به منظور آنکه دسترسی امن به سازمان ملل داده شود، مطرح شد.

این دادگاه در فوریه به باکو حکم داده بود که از آزادی تردد در کریدور لاچین و از این منطقه مورد مناقشه اطمینان حاصل کند. از زمان عملیات نظامی ۱۹ سپتامبر جمهوری آذربایجان در قره‌باغ، بیش از ۱۰۰ هزار ارمنی از این منطقه وارد ارمنستان شده‌اند.

سخنگوی سازمان ملل همچنین گفت: «ما حدود سی سال به منطقه قره‌باغ دسترسی نداشته‌ایم و علت آن شرایط بسیار پیچیده و حساس ژئوپولتیکی بوده است. بنابراین خیلی مهم است که ما بتوانیم وارد آنجا شویم. این هیات از طریق هوایی از آذربایجان وارد آنجا می‌شود».

او افزود که تیمی متشکل از ۱۲ تن به رهبری بخش امور بشردوستانه سازمان ملل، نیازهای افرادی را که در این منطقه باقی مانده‌اند و کسانی که در حال جابجایی هستند، ارزیابی خواهند کرد. دوجاریک گفت: «و البته نیاز به یادآوری است که همگان باید به قوانین بین‌المللی و به‌ویژه قوانین بین‌المللی حقوق بشر احترام بگذارند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا