اقتصادیایرانبین‌المللسیاسی

در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه ویتنام مطرح شد؛ آمادگی ایران برای برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با ویتنام

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق قبلی ایران و ویتنام برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تا سقف ۲ میلیارد دلار، بر ضرورت توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور همگام و هم وزن با همکاری سیاسی و بین المللی و پارلمانی دو کشور تاکید نمود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از ژنو، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو سوییس سفر کرده، با بوی‌تان سون همتای ویتنامی خود دیدار و گفت وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به سفر قبلی خود به هانوی، پنجاه سال روابط دیپلماتیک دو کشور را سرمایه ای ارزشمند برای دو کشور دانست و از همکاری ها و حمایت‌های متقابل در مجامع بین المللی اظهار خرسندی کرد و بر تمایل کشورمان برای تداوم این همکاری های متقابلا مفید تاکید نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق قبلی دو کشور در سطح رؤسا برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تا سقف ۲ میلیارد دلار، بر ضرورت توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور همگام و هم وزن با همکاری سیاسی و بین المللی و پارلمانی دو کشور تاکید نمود.

وی وجود کمیسیون مشترک‌ اقتصادی و کمیته مشورت های سیاسی و کنسولی میان دو کشور را چارچوب‌های مناسبی رابرای پیشبرد همکاری‌ها دانست و آمادگی کشورمان برای برگزاری اجلاس بعدی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی را اعلام کرد. وی همچنین فعال تر کردن بخش خصوصی در روابط میان دو کشور را حائز اهمیت دانست و گفت هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ویتنام نداریم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به اوضاع نگران کننده در فلسطین و غزه، به تشریح مواضع کشورمان در خصوص فلسطین و غزه پرداخت. وی سیاست‌های آمریکا و انگلیس در دریای سرخ و حمله به یمن را عامل تشدید بحران در منطقه دانست.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما در تلاش‌های دیپلماتیک و بین المللی خود برای پایان نسل کشی در غزه و پایان جنگ تلاش می کنیم و در این رابطه به پیشنهاد کشورمان برای برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی اشاره کرد.

امیرعبداللهیان از همتای ویتنامی خود برای سفر به ایران دعوت کرد که مورد استقبال همتای ویتنامی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه ویتنام نیز ضمن اظهار خرسندی از این دیدار، از مشورت‌های سطح عالی میان دو کشور اظهار خرسندی کرد و با اشاره به دعوت بعمل آمده، از سفر به ایران در زمان مناسب استقبال کرد.

وی در خصوص افزایش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری میان دو کشور نیز بر تمایل کشورش بدین منظور تاکید کرد و گفت لازمست زمینه های آن را تسهیل و فراهم کنیم.

همکاری در زمینه های صنعت، کشاورزی، علمی و فنی و تقویت همکاری های تجاری و فعال کردن بخش خصوصی دو کشور، از دیگر موضوعات مورد تاکید وزیر خارجه ویتنام بود.

وی همچنین آمادگی کشورش برای تداوم‌ مشورت در موضوعات بین‌المللی و نیز حمایتهای متقابل در مجامع بین المللی را ابراز داشت.

وزیر خارجه ویتنام نیز مواضع کشورش در خصوص فلسطین و غزه را تشریح کرد و با ابراز نگرانی از بحران انسانی فلسطین، بر ضرورت پایان جنگ، راهکار سیاسی و ارسال فوری کمک های انسانی تاکید و آمادگی کشورش برای تداوم مشورتها و همکاری ها با ایران اعلام کرد.

به گزارش ایرنا؛ وزیر امور خارجه ایران در راس هیاتی دیپلماتیک به منظور شرکت در نشست عالیرتبه اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر و بخش عالیرتبه اجلاس خلع سلاح سازمان ملل متحد شب گذشته (یکشنبه) وارد ژنو شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا