اقتصادیایران

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛ تامین یک رقم قابل توجه از اقتصاد کشور با اقتصاد دریامحور

شاوردیان گفت: با اقتصاد دریامحور یک رقم قابل توجه از اقتصاد کشور را می‌توان از این راه تامین کرد.

آرا شاوردیان، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان درباره اقتصاد دریامحور گفت: کشور ما از شمال و جنوب به دریا راه دارد و اقتصاد دریا یک برکت است و ما باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: الان ۸۰ درصد کشور‌هایی که رشد اقتصادی خوبی دارند در حاشیه دریا‌ها هستند و از این شرایط خوب استفاده می‌کنند.

نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم از دریا استفاده کنیم باید کسب‌و‌کار‌های کوچک را راه‌اندازی کنیم و مجلس هم مجوز‌های لازم را صادر کرده و سازمان بنادر و کشتی‌رانی می‌توانند براساس همان قوانین، کسب‌وکار‌های کوچک را راه‌اندازی کنند.

وی بیان کرد: زیرساخت آن نیست که فقط اسکله را راه‌اندازی کنیم و بگوییم که اسکله داریم. ما از اسکله باید بهره‌برداری کنیم و اسکله‌ها باید به راه‌های ریلی و جاده‌ای متصل شوند تا ترانزیت کالا صورت بگیرد به‌خصوص اینکه در اینجا کریدور جنوب به شمال از هند به چابهار و از آنجا به اوراسیا وجود دارد.

شاوردیان تصریح کرد: برای ما اسکله‌های باری و مسافری مهم است و انتقال کالا‌ها و مسافران از خطوط ریلی و جاده‌ای مهم است.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: یک بحث دریا و حاشیه‌های آن بحث محیط زیست است که اگر بخواهیم کسب‌وکار‌ها را راه‌بیندازیم بحث آبزیان، منابع دریا و آلودگی بسیار مهم است و باید در کنار اقتصاد دریامحور به آن توجه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در حوزه گردشگری ما سواحل خیلی زیادی داریم و می‌توانیم از این سواحل بهره‌برداری کنیم و جزایر خیلی خوبی داریم که اگر بتوانیم گردشگر جذب کنیم باید برای آن مهمانسرا و هتل ایجاد کنیم.

نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس بیان کرد: پارسال از روند ساخت فرودگاه کیش بازدیدی داشتیم که در چندی قبل وزیر راه و شهرسازی فاز جدید فرودگاه کیش را افتتاح کرد که این امر می‌تواند به جذب گردشگر و اقتصاد دریامحور کمک کند که علاوه برای جابه‌جایی مسافر می‌تواند ترانزیت کالا را هم پوشش دهد.

شاوردیان تصریح کرد: سازمان بنادر اسکله‌ها را راه‌اندازی می‌کند، اما زیرساخت آن باید تکمیل شود تا ارتباطات مختلف چه در داخل و چه در خارج برقرار شود تا بتوانیم کالا‌ها را جابه‌جا کنیم و اسکله‌های ما این توانایی را دارند تا چندین کانتینر جابه‌جا کنند و مهم است که در اسکله، سیلو داشته باشیم که اگر خواستیم غلات را جابه‌جا کنیم بتوانیم آن را در سیلو نگه داریم.

وی تاکید کرد: با اقتصاد دریامحور یک رقم قابل توجه از اقتصاد کشور را می‌توان از این راه تامین کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: موقعیت خوبی کشور ما در منطقه دارد و هم ارتباط مستقیمی با آسیای مرکزی و قفقاز دارد لذا ایران یک موقعیت استراتژیک و خاص در منطقه دارد و با اینکه همه جا می‌گویند هارتلند در آسیای مرکزی و قفقاز است، اما من معتقدم هارتلند، ایران است، چون در یک موقعیت خیلی خوبی قرار گرفته است و ما باید از موقعیت جغرافیایی کشورمان در حوزه‌های مختلف استفاده کنیم چراکه ما می‌توانیم هاب کریدور باشیم لذا به اقتصاد دریامحور نیاز داریم.

نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس افزود: در صنعت هوایی بحث تحریم‌ها وجود دارد، اما در حوزه ریلی، جاده‌ای و دریا با کارخانجات کشتی‌سازی که در جنوب کشور مثل استان هرمزگان داریم این توانایی را داریم که کشتی‌های باربری و مسافربری تولید کنیم و تحریم‌ها را شکست دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا