بدون دسته‌بندی

سخنگوی دولت: آیین نامه واردات خودروهای دست دوم به زودی ابلاغ می‌شود

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت آیین نامه واردات خودروهای نو و دست دوم گفت: آیین نامه واردات خودروهای دست دوم نهایی شده و به زودی ابلاغ می شود.

به گزارش ایرنا، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با اعلام این خبر که اصلاحیه آیین‌نامه صدور گواهینامه ابلاغ شد، گفت: پیرو دستور رئیس جمهور و پیگیری ها و جلسات معاون اول، تفاهم میان دولت و نظام بانکی حاصل شد و با تایید و ابلاغ شورای پول و اعتبار اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن به حدود ۵ میلیون تومان در دوسال ابتدایی بازپرداخت این وام کاهش می یابد.

اصلاحیه آیین‌نامه صدور گواهینامه ابلاغ شد

وی در ادامه گفت: مطابق مصوبه جدید، ۱۶ساله‌ها هم گواهینامه موتور سیکلت‌های مندرج در جدول زیر را دریافت می‌کنند. در راستای تحقق دولت الکترونیک، تمام مراحل ثبت‌نام متقاضی به‌صورت برخط انجام می‌شود. به‌منظور فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم، این ابلاغیه از یک سال دیگر اجرایی خواهد شد.همچنین تمام این فرآیندها به صورت الکترونیکی است و دیگر شاهد صف های حضوری نخواهیم بود.

آیین نامه واردات خودروهای دست دوم نهایی شده و به زودی ابلاغ می شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا دربارهآخرین وضعیت آیین نامه واردات خودروهای نو و دست دومگفت: آیین نامه واردات خودروهای دست دوم نهایی شده و به زودی ابلاغ می شود. در مرحله اول از واردات خوردورهای کارکرده، امکان واردات خودروهای مناطق ازاد به سرزمین اصلی را فراهم کرده ایم و آیین نامه آن تصویب شده است خوردروهایی که واردات آن ممنوع نبوده نیز امکان واردات آنها فراهم می شود.

تصویب آیین نامه اجرایی صدور ثبت پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد

وی در ادامه در پاسخ به ایرنا تصریح کرد: واردات خودروهای نو هم اصلاحاتی داشت و تسهیل هایی برای بخش ارزی آن صورت گرفت، عموما به سمت تسهیل واردات خودروهای برقی و هیبریدی و خودروهای عمومی متمایل شده است استانداردها و مقررات فنی به روز رسانی شده فرآیندها هم امکان سرعت بخشی به واردات را دریافت کرده اند. امیدواریم نیاز خودرو را جوابگو باشد با اولویت دهی ارزی با تدابیر بانک مرکزی امیدواریم شاهد تسریع در اجرای آنها باشیم.

بهادری جهرمی درباره نحوه تعیین رشد حقوق کارمندان در لایحه بودجه سال آتی خاطر نشان کرد: نرخ رشد اقتصادی در ۶ ماه اخیر بالغ بر ۶ درصد بود، نرخ رشد در پاییز امسال هم نرخ قابل قبولی بود، نرخ تشکیل سرمایه ثابت در سال های گذشته منفی بود ولی قبل از نیمه اول سال ۱۴۰۱ مثبت شد. نرخ تورم هم رو به کاهش بوده است‌ لذا با همین منوال پیش بینی ها حفظ و ثبات نرخ رشد اقتصادی موجود است و تلاش می‌کنیم به سمت نرخ رشد ۸ درصد برویم البته در برخی فصول سال از ۷ درصد عبور کرده ایم نرخ تشکیل سرمایه هم به ۷ و ۶ دهم درصد رسیده است پیش بینی های ما هم ناشی از کاهش نرخ تورم برای سال آینده است.همکاری دولت و مجلس برای تصویب قانون برنامه و بودجه قابل توجه است هر چه امکان تامین منابع بیشتر شود، امکان جلوگیری از تورم بیشتر است هر چه هزینه ها بیشتر شود، تورم هم افزایش می یابد که امیدواریم هزینه ها کاهش یابد.

افتتاح پروژه های نیمه تمام ملی در دهه فجر

سخنگوی دولت درباره افتتاح پروژه ها در دهه فجر و طرح های نیمه تمام عمرانی بیان کرد: ستاد بزرگداشت دهه فجر در دولت بیش از یک ماه است که فعال شده و برای تکمیل طرح های نیمه تمامی که در دست تکمیل است، برنامه ریزی کرده است اما هر طرحی که تکمیل شود، متتظر ایام دهه فجر نمی‌مانیم و بلافاصله آن را افتتاح می کنیم. این طرح ها در حوزه های راهسازی و سدسازی و مسکن و صنعتی و … است، به محض نهایی شدن جزییات این طرح ها اعلام می شود.

وی ادامه داد: ۷ هزار همت برای تکمیل طرح های نیمه تمام اعتبار نیاز است دولت اولویت بندی آنها را در دستور کار داده و طرح های بالای ۷۰ درصد و سپس بالای ۵۰ درصد پیشرفت، در اولویت قرار دارند، این اولویت بندی ها از زوایای مختلف بوده است، قبل از سفرهای استانی هم جلسات متعددی در این زمینه برای تکمیل طرح های نیمه تمام مورد بررسی قرار می‌گیرند، روش های مختلف تامین مالی اعم از بازار سرمایه یا مشارکت عمومی- خصوصی نیز در نظر گرفته می شود. در همین سفر استان زنجان ورزشگاه ۱۵ هزار نفری این شهر علی رغم بالای ۹۰ درصد پیشرفت، سالهاست که متوقف مانده بود که پس از بازدید رییس جمهور از آن، در دستور کار تکمیل قرار گرفت.

خرید ۲ هزار اتوبوس برقی درون شهری برای شهرداری تهران از چین  

سخنگوی دولت در زمینه تامین خودروهای عمومی درون شهری گفت: بر اساس برنامه زمان بندی ۲ هزار اتوبوس برقی درون شهری برای شهرداری تهران از چین خریداری می شود که دولت در تامین ارز آن همکاری با شهرداری را دارد علاوه بر آن امکان تولید داخل ۴ هزار اتوبوس برقی هم وجود داد، در حوزه درون شهری تاکسی های برقی هم از طریق واردات و تولید داخل در دستور کار است ایستگاه های شارژ برق نصب شده است، منابع ارزی خودرورهای برقی با همکاری شهرداری و صمت و بانک‌مرکزی تامین می‌شود.در حوزه برون شهری نیز اعم از هواپیما، قطار و اتوبوس پیش بینی لازم برای تامین ناوگان اندیشیده شده است.

نقش احزاب مختلف در اعتلای ایران اسلامی، انگیزه حضور در انتخابات را افزایش می دهد

وی در زمینه دیدار اخیر رییس‌جمهور با احزاب تصریح کرد: شخص آقای رییس جمهور جلسات متعددی با فعالان سیاسی داشته است در نشست اخیر هم استقبال خوبی شد و نشست گرمی بود، با توجه به نقش احزاب و گروه های سیاسی در گرم تر کردن انتخابات امیدواریم این نشست ها در پرشورترکردن انتخابات پیش رو موثر باشد نگاه همدلانه و نقش احزاب مختلف در اعتلای ایران اسلامی، انگیزه حضور در انتخابات را برای مردم افزایش می‌دهد.

معلوم نیست لایحه وزارت بازرگانی در مجلس به چه سرنوشتی دچار شود / ۶ ماه است این لایحه مسکوت مانده

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی در زمینه ساماندهی بازار داخلی بیان کرد: ساختار بازار داخلی مطلوب نیست و در قانون الحاق نظارت بر بازار محصولات کشاورزی از صمت به جهاد، کارشناسان می گویند نتیجه مثبتی نداشته است، در سال اول دولت، یکی از روسای کمیسیون های مجلس گفت طرحی در مجلس در زمینه تشکیل وزارت بازرگانی قرار دارد ولی این طرح متاسفانه مورد بررسی قرار نگرفت نهایتا قرار شد لایحه تشکیل سازمان بازرگانی داخلی و تنظیم بازار به مجلس برود که این لایحه تقدیم شد اما مجلس باز هم با آن موافقت نکرد برای مرتبه سوم رییس مجلس از دولت خواست تا لایحه وزارت بازرگانی به مجلس بیاید که دولت دو جلسه فوق العاده در روز پنجشنبه با دستور کار وزارت بازرگانی برگزار و تصویب کرد و به مجلس داد، منتظر بودیم تا این لایحه تصویب شود اما با پیشنهاد برخی نمایندگان، این لایحه در مجلس ۶ ماه مسکوت ماند و معلوم نیست این لایحه در مجلس به چه سرنوشتی دچار شود امروز وضعیت مدیریت بازار مطلوب مردم نیست، سازوکار موجود هم سازمان دهی مناسبی نیست سه بار با روش های مختلف برای ایجاد یک سازوکار در مجلس تلاش کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم باید یک سازوکار مناسب طراحی شود تا این مطالبه به حق مردم پاسخ داده شود.

ابعاد مختلف حادثه تروریستی کرمان در حال بررسی است

دبیر هیأت دولت در مورد حادثه تروریستی کرمان تصریح کرد:من مجددا این حادثه تروریستی را به خانواده های شهدا و مجروحین تسلیت عرض میکنم.با وجود اینکه گروهک تروریستی داعش وابسته به رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای مسئولیت این حادثه تروریستی را برعهده گرفته اما حادثه تروریستی کرمان ابعاد پیچیده سیاسی و امنیتی دارد.با توجه به تصمیم گیری که در جلسه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته، مقرر شد دستگاه های امنیتی، نظامی و قضایی ابعاد مختلف حادثه را بررسی کنند. طبیعتاً باید منتظر ارائه گزارش نهایی از سوی آنها باشیم.

ثبات نسبی در بازارهای ارز و طلا

وی بیان کرد: شاهد ثبات نسبی در بازارهای ارز و طلا هستیم در جنگ غزه و ایام کریسمس و مناسبت های مختلف خیلی ها پیش بینی افزایش ارز داشتند ولی دولت علاقه ای به این افزایش ها ندارد اگر کسی علاقه مند است که ارز بالا برود، بگوید فایده آن برای مردم چیست؟ اما با توجه به مدیریت خوب بانک‌مرکزی و آزاد شدن برخی منابع ارزی و هماری دستگاه های امنیتی در کمک به مدیریت بازار ارز، پیش بینی می شود کاهش تورم به ۱۵ درصد برسد، تورم بالا ظلم به جامعه کارگر است و اگر تورم کنترل نشود، متناسب سازی حقوق کارگران کمک چندانی به آنها نخواهد بود، مجلس هم در متناسب سازی حقوق ها با جهت گیری کاهش تورم و جلوگیری از پیش بینی غیر واقعی منابع در لایحه بودحه به ماهش تورم کمک خواهد کرد. بخشی از تورم در جامعه، تورم انتظاری است و رسانه ها در این زمینه رسالت تاریخی در پیشگاه مردم را دارند تا این نوع تورم هم کنترل شود، زیان افزایش تورم از جیب همه مردم ایران کسر می شود.

وی ادامه داد: پدرخوانده داعش آمریکاست و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی از آمریکا جدا نیست، اینها نشان می دهد که گروهک های تروریستی چیزی جز فرزندهای نامشروع رژیم صهیونیستی و آمریکا نیستند و هدف آنها ایجاد ناامنی در همه کشورهای منطقه است، این اتفاقات به افزایش وحدت مردم منطقه و شناخت دشمن از سوی مسلمانان می انجامد.

مسکوت ماندن ۲ ساله ی لایحه تشکیل سازمان ملی مهاجرت در مجلس

سخنگوی دولت در زمینه ساماندهی اتباع خارجی ساکن ایران گفت: لایحه تشکیل سازمان ملی مهاجرت بیش از ۲ سال است که با هدف ایجاد همکاری ها و هماهنگی های فرابخشی به مجلس داده شده است ولی مورد توجه قرار نگرفت و معطل مانده است البته وزارت کشور معطل این لایحه نمانده و دفتری فعال و سامانه ای به همین منظور ایجاد کرده است، مصوبه های مختلفی را هم بخش های متعدد دولت در زمینه ورود اتباع داشته اند لذا هم اتباعی که به صورت قانونی وارد کشور می شوند ساماندهی می شوند و اطلاعاتی مانند محل اشتغال و اسکان آنها ثبت می شود و هم اتباعی که به طور غیر قانونی وارد می‌شوند برای استرداد ساماندهی می شوند البته واقعیت این است که وقتی در کشورهای همسایه ما فضای امنیتی و شرایط نامطلوب زندگی به دلیل سالها حضور آمریکایی ها شکل گرفته، وقوع ناامنی و برخی حوادث اجتناب ناپذیر است.

امکان بهره‌برداری از داده‌های ماهواره‌ای ایران در هواشناسی وجود دارد

دبیر هیأت دولت گفت: الحمدلله با توسعه فضایی که در طی دو سال و نیم اخیر صورت گرفته و پرتاب‌های فضایی متعددی که داشتیم، توانایی‌های فضایی ایران در حوزه های مختلف افزایش یافته است.ما در مرکز فضایی ماهدشت تصاویر ماهواره ای با کاربردهای هواشناسی را روزانه دریافت می‌کنیم.این تصاویر در بحث هواشناسی و پیش بینی نیز قابل استفاده هستند. این اطلاعات در اختیار سازمان هواشناسی هست. مسئولین مربوطه از سازمان هواشناسی بارها از مرکز ماهدشت بازدید داشته اند و می توانند که این تصاویر را به صورت برخط در صورت نیاز بگیرند.

وی درباره در مورد حضور بانوان در مناصب مدیریتی دولت سیزدهمخاطر نشان کرد:نگاه دولت در انتصابات توجه به شایستگی های مدیریتی و پرهیز از نادیده گرفتن توانایی‌های بانوان در انتصابات مدیریتی است. زنان نیمی از جامعه هستند و حتما در عرصه های اجتماعی و علمی و اجرایی متناسب با شأن و توانایی های خود می توانند موثر باشند.هرجا که زنان توانمند و شایسته برای تصدی مناصب مدیریتی در سطوح ملی و استانی باشند باید به آنها اعتماد شود.

بهادری جهرمی ادامه داد: هم‌اکنون بانوان بسیاری در جایگاه‌های مختلف مدیریتی از جمله معاون و دستیار رییس‌جمهور تا سفیر و دبیر ستادهای ملی مشغول به فعالیت هستند و دولت از پیشرفت و ارتقاء جایگاه ایشان استقبال می‌کند.

رویکرد این دولت و شخص آقای رئیس جمهور این است که هیچ زن توانمندی نباید به خاطر زن بودن از مسؤلیت کنار زده شود.این رویکرد در قانون اساسی و قوانین عادی هم ملاحظه می‌شود. دولت از ابتدا توجه ویژه‌ای به حضور بانوان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی داشته است که برگزاری کنگره بانوان تأثیرگذار یکی از نمودهای آن است. امیدواریم که بتوانیم بیش از گذشته حداکثر بهره‌برداری را از ظرفیت عظیم بانوان ایرانی در دولت داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا