ایرانبین‌المللسیاسی

مخبر در دیدار با نخست وزیر سوریه: ایران مصمم به همکاری‌های گسترده و مشترک اقتصادی با سوریه است

معاون اول رئیس جمهور روابط تهران و دمشق را راهبردی، ‌نزدیک و صمیمانه توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است در حوزه اقتصادی نیز همکاری مشترک و گسترده با سوریه داشته باشد.

به گزارش ایرنا، محمد مخبر امروز شنبه در دیدار حسین عرنوس نخست وزیر سوریه اظهار داشت: دولت و ملت ایران نگاه ویژه ای به سوریه دارند و آرامش، استقلال، ‌موفقیت و رفاه مردم این کشور را از اولویت‌های خود می‌دانند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به حوادث و جنایاتی که این روزها توسط رژیم صهیونیستی در غزه اتفاق می افتد، تصریح کرد: این روزها دنیا شاهد اتفاقاتی کم نظیر در تاریخ است و جنایاتی که در غزه علیه زنان و کودکان این کشور رخ می دهد در حقیقت جنایت علیه بشریت، ‌نسل کشی و جنایت جنگی به شمار می رود که همگی از موارد اقدامات مجرمانه هستند اما مجامع بین المللی هیچ گونه عکس العمل مناسبی در برابر این جنایات از خود نشان نمی دهند.

مخبر افزود: بیشترین عصبانیت آمریکا و رژیم صهیونیستی به دلیل شکسته شدن هیمنه آنها در عملیات طوفان الاقصی است چرا که تصورات نادرستی از قدرت خود داشتند و این تصور را نیز به همه دنیا القاء کرده بودند.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی و آمریکا برخلاف تصورشان نتوانستند به اهداف خود در غزه برسند، عنوان کرد: به لطف الهی محور مقاومت امروز به درختی تناور و قوی تبدیل شده که دشمنان در برابر آن ناتوان هستند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: همانگونه که گروه تروریستی داعش به عنوان لشکر نیابتی آمریکا با مقاومت جانانه دولت و ملت سوریه نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند، هم اکنون نیز رژیم صهیونیستی با مقاومت سرسختانه مردم غزه نخواهد توانست بر منطقه مسلط شود.

مخبر تصریح کرد: امروز دشمنان در برابر مقاومت دولت و ملت سوریه مایوس شده و بخشی از آنها از این کشور خارج شده اند که امید است شاهد خروج کامل آنها از سوریه و منطقه باشیم.

عرنوس: جنایات رژیم صهیونیستی در غزه عجیب و فراتر از تصورات بشری است

حسین عرنوس نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار روابط دو کشور را عمیق، ریشه دار، تاریخی و راهبردی توصیف کرد و گفت: دولت و ملت سوریه حمایت ها و مواضع شرافتمندانه دولت و ملت ایران را فراموش نخواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران و سوریه به دلیل آنکه به دنبال استقلال خود هستند، همواره با فشارهای گسترده ای از سوی استکبار جهانی، آمریکا و کشورهای غربی مواجهند، ‌تصریح کرد: کشورهای غربی همواره سوریه را به عنوان یکی از ارکان اصلی محور مقاومت تحت فشار قرار می دهند اما این اطمینان را می دهم که دولت و ملت سوریه مواضع خود را تغییر نخواهند داد و همواره در مسیر مقاومت حرکت خواهند کرد.

نخست وزیر سوریه، سفر رئیس جمهور کشورمان به سوریه را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمرد و ابراز امیدواری کرد، ملت های دو کشور به زودی آثار توافقات خوب این سفر را احساس کنند.

عرنوس با تاکید بر نقش مهم ایران در مرحله بازسازی این کشور خاطرنشان کرد: دمشق به طور قطع تلاش خواهد کرد که ایران شریک اساسی و اولین کشور در بازسازی سوریه باشد.

وی، تجاوزات رژیم صهیونیستی در غزه را عجیب و فراتر از تصورات بشری دانست و گفت: بسیار تعجب برانگیز است که این تجاوزات در مقابل دیدگان جهانیان صورت می گیرد و گویا عده ای تمایل دارند که غزه از نقشه جهان حذف شود اما امید است که محور مقاومت بتواند همه این توطئه ها را از بین ببرد.

در این دیدار وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیرو، اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا